IFAT, Monachium, 14-18 maja 2018 r. 0
IFAT, Monachium, 14-18 maja 2018 r.

IFAT 2018: gospodarka odpadami i ściekami w Polsce na drodze wzrostu

  • Oczekuje się wzrostu aktywności inwestycyjnej w zakresie gospodarki odpadami.
  • Pozyskiwanie energii pochodzącej z odpadów wzbudza coraz większe zainteresowanie.
  • Do 2021 roku przewiduje się wiele inwestycji w zakresie gospodarki ściekami.

Ochrona środowiska i zarządzanie gospodarką odpadami – Polska w tych obszarach obecnie zdobywa sobie uznanie. Na Światowych Wiodących Targach Gospodarki Wodą, Ściekami, Odpadami i Surowcami, IFAT 2018 w Monachium Polska zaprezentuje się międzynarodowej publiczności, jako atrakcyjny partner w różnych obszarach branży, przede wszystkim w sektorze gospodarki wodnej, ściekowej i recyklingu.

Rosną inwestycje w polską gospodarkę odpadami
Polska stoi przed szeregiem wyzwań z zakresu gospodarki odpadami. Oznacza to, że do 2020 roku gminy mają obowiązek zadbania o to, aby minimum połowa odpadów ze szkła, metalu, papieru i tworzyw sztucznych została poddana recyklingowi.
Szczególnie ważna jest potrzeba zmniejszania ilości opakowań wytwarzanych z tworzyw sztucznych; w 2015 roku odnotowano duży wzrost opakowań ze stali i blachy.
Kolejna potrzeba to działania polegające na ponownym zastosowaniu urządzeń elektronicznych i elektrycznych. Ponadto powinna ulec zmniejszeniu liczba składowisk, ponieważ zgodnie z przepisami EU, od 2012 roku Polska może deponować jedynie 35% odpadów komunalnych. Kolejnym istotnym zagadnieniem przyszłości w Polsce jest zwrócenie uwagi na pozyskiwanie energii z odpadów i rosnące zainteresowanie nowoczesnymi technologiami.

Z powodu rosnących wymogów ochrony środowiska, w tym również wymagań UE, oraz poprzez potrzebę zwiększania poziomu recyklingu, polska gospodarka odpadami stale inwestuje.
Według raportu Germany Trade & Invest (GTAI) jej wydatki (pomijając drobne przedsiębiorstwa) związane z inwestycjami na odzysk surowców w 2015 r. wynosiły 814,9 mln zł a już w roku 2016 kwota ta wzrosła do 1.591,0 mln zł. Liczba rozpoczętych projektów w obszarze gospodarki odpadami wzrosła w 2016 r. i wyniosła 450 (2015 r.: 366), tym samym oczekiwane jest dalsze ożywienie działalności inwestycyjnej.

Według GTAI, w 2015 r. największy udział w usuwaniu odpadów w dalszym ciągu miało składowanie na wysypiskach śmieci z liczbą 44%. Jednak udział procentowy spada. Odpady komunalne coraz częściej będą poddawane eliminowaniu w spalarniach śmieci. 26% odpadów (2,867 mln ton) zostało poddanych recyklingowi, 16% zostało poddanych obróbce biologicznej, a 13% spalonych. W 2015 r. udział zebranych śmieci bez segregacji był nadal wysoki i wynosił 76,6%; jednak dostrzega się znaczny wzrost segregacji odpadów w prywatnych gospodarstwach domowych. Jest to skutek ustawy śmieciowej wprowadzonej w lipcu 2013 r., która od tego czasu była kilkukrotnie nowelizowana. Obok segregacji śmieci ustawa przewiduje ograniczenie ilości odpadów, zbieranie i recykling odpadów. Nowelizacje odnoszą się m.in. do transportu odpadów oraz użycia plastikowych toreb.

Nowe prawo wodne w Polsce wspiera polską gospodarkę ściekową
Dnia 1 stycznia 2018 roku w Polsce weszło w życie nowe prawo wodne, które m.in. reguluje system opłat za użytkowanie wody. Zgodnie z nim przepisy określają zarówno czerpanie wód podziemnych i wód powierzchniowych, jak również odprowadzanie ścieków lub wody do gruntu jako usługi wodne. Według nowych przepisów zostaje teraz naliczona opłata, skierowana do odbiorców wody. Zarządzanie gospodarką wodną zostało przekazane Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie, które przejęło aktywa i kompetencje lokalnych jednostek administracji gospodarką wodną, jak również regionalnych państwowych jednostek organizacji, które do tej pory udzielały pozwoleń wodnoprawnych.

Zgodnie z raportem GTAI (2017) nowe, względnie wyższe taryfy będą mogły służyć do współfinansowania polskich samorządów i zaplanowanym aż do 2021 roku inwestycjom z obszaru gospodarki ścieków w wysokości łącznie 27 mld zł. Przewidziane są wydatki na oczyszczalnie ścieków, a także sieć kanalizacyjną. W szczególności powinno powstać 112 nowych oczyszczalni ścieków, a 1.000 już istniejących będzie mogło zostać poddanych modernizacji. W przypadku systemów kanalizacji zaplanowano budowę 14.180 kilometrów nowych oraz modernizację 3.400 kilometrów istniejących rurociągów. Według GTAI, w 2016 polskie aglomeracje spełniały wymagania dotyczące usuwania i odprowadzania ścieków. Po wdrożeniu programu dla oczyszczalni ścieków ich liczba w 2021 roku powinna wzrosnąć do 979.

Polscy wystawcy prezentują swoje produkty na targach IFAT
„Sieci wodociągowe i kanalizacyjne“, jak również „produkcja urządzeń do uzdatniania wody i uzdatniania ścieków“ są równie istotnymi zagadnieniami Targów Technologii Ochrony Środowiska, jak „gospodarka odpadami i recykling“ oraz „pozyskiwanie energii z surowców wtórnych i odpadów“. W dniach od 14 do 18 maja 2018 r. polskie przedsiębiorstwa będą miały okazję do zaprezentowania w Monachium swoich produktów międzynarodowym i wyspecjalizowanym odbiorcom. Od wielu lat największe polskie stoisko na targach IFAT, również w 2018 roku, należy do firmy PRONAR. Firma ta jest największym w Polsce producentem urządzeń do recyklingu i usuwania odpadów, oraz miejskich pojazdów użytkowych i maszyn rolniczych. Już po raz drugi na targach IFAT zaprezentuje się Centrum Kooperacji Recyklingu, które zorganizuje w hali B4 polskie stoisko wspólne. Również firma Hydro-Vacuum – producent pomp i systemów pomp, występowała już wielokrotnie na targach.

Ogólnie rzecz biorąc, liczba polskich wystawców od 2012 roku prawie się podwoiła: przed sześcioma laty obecnych było 20 wystawców, w 2014 roku liczba ta wynosiła 26 i wzrosła w 2016 roku do 30 wystawiających się firm, dzięki czemu w 2016 roku Polska znalazła się wśród 15 krajów przodujących pod względem liczby wystawców. W tym roku targi spodziewają się 40 przedsiębiorstw z Polski pośród wszystkich 3.100 wystawiających się firm.

Targi IFAT odbędą się w dniach od 14 do 18 maja 2018 roku na terenach targowych w Monachium. Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.ifat.de

O targach IFAT
Targi IFAT to wiodące na świecie wydarzenie branżowe dla technologii ochrony środowiska. Poprzednia edycja targów zgromadziła 3.097 wystawców z 59 krajów oraz 136.885 odwiedzających ze 168 krajów. Targi IFAT odbywają się w cyklu dwuletnim; kolejna edycja będzie miała miejsce od 14 do 18 maja 2018 roku w Monachium.

Targi IFAT na świecie
Dodatkowo, poza targami IFAT, firma Messe München dysponuje szeroką wiedzą specjalistyczną z zakresu organizacji kolejnych, międzynarodowych imprez targowych z zakresu technologii ochrony środowiska.
Oprócz targów IFAT Africa w Johannesburgu, spółka Messe München organizuje targi IFAT Eurasia w Stambule, IFAT India w Mumbaju, jak również IE expo w Szanghaju i Kantonie.

Targi Monachijskie Messe München
Międzynarodowe Targi Monachijskie – Messe München są jednym z wiodących organizatorów targów na świecie, organizując ponad 50 własnych wystaw specjalistycznych dla dóbr kapitałowych, towarów konsumpcyjnych i nowych technologii. Na ponad 200 wystawach organizowanych na Terenach Targowych w Monachium, w ICM - International Congress Center München, w MOC Veranstaltungscenter München, jak również poza granicami Niemiec rocznie udział bierze ponad 50.000 wystawców i około 3 miliony odwiedzających. Wraz z zależnymi spółkami, Messe München organizuje targi w Chinach, Indiach, Brazylii, Rosji, Turcji, RPA, Nigerii, Wietnamie i Iranie. Dzięki sieci spółek handlowych w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Południowej, jak również dzięki 70 zagranicznym przedstawicielstwom, zajmującymi się obsługą ponad 100 krajów, Messe München są obecne na całym świecie.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w Światowych Wiodących Targach Ochrony Środowiska – Gospodarka Wodna, Ściekowa, Odpadowa i Surowcowa – IFAT 2018, które odbędą się w Monachium, jednym z największych i najnowocześniejszych centrów targowych na świecie.

Foto: Messe München
Foto: Messe München

 

Czysta woda pitna, efektywny recykling i odpowiedzialne postępowanie z cennymi zasobami naturalnymiIFAT – to bez wątpienia wiodące targi w branży ekologicznej, w których najbardziej kompleksowo ujęte są wszystkie zagadnienia związane z wodą, środowiskiem, odpadami i ich racjonalnym wykorzystaniem.

Foto: Messe München
Foto: Messe München

Targi IFAT w ostatniej edycji 2016 to ogromny sukces zarówno organizatorów jak i uczestników:

  • 3.097 wystawców z 59 krajów,
  • blisko 137.000 odwiedzających ze 168 krajów,
  • 238.000 mkw. powierzchni wystawienniczej (100% wykorzystania dostępnej powierzchni),
  • 6 cyklicznych pokazów na żywo,
  • niezwykle bogaty program towarzyszący targom.

Foto: Messe München
Foto: Messe München

Oferta targów prezentować będzie dwie wiodące grupy tematyczne:

Gospodarka wodą i ściekami, czyli zagadnienia inżynierii wodnej, wydobycie i uzdatnianie, budowa zakładów wody i oczyszczalni, wodociągi i systemy ścieków, dystrybucja wody, ochrona przeciwpowodziowa, analizy i techniki laboratoryjne, kontrola zanieczyszczeń, a także edukacja, badania naukowe i transfer technologii

Recykling i technologie komunalne, czyli gospodarka odpadami i recykling, pozyskiwanie energii z surowców i odpadów, czyszczenie, odśnieżanie i utrzymanie dróg, uzdatnianie gleby i odzyskiwanie terenów skażonych, ochrona powietrza i usuwanie zanieczyszczeń, pomiary i kontrola, usługi związane z recyklingiem, badania naukowe.

Foto: Messe München
Foto: Messe München

Więcej informacji na temat targów, procedury zamawiania biletów wstępu na targi, dojazdu do Monachium, kontaktu z rekomendowanymi biurami podróży uzyskają Państwo w:

Biurze Targów Monachijskich w Polsce
ul. Biała 4, 00-895 Warszawa

www.targiwmonachium.pl

e-mail: info@targiwmonachium.pl

lub na stronie: www.ifat.de

 

Serdecznie polecamy również regionalne targi IFAT:

Regionalne

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
PROMOCJA TYGODNIA !!!

Partnerzy

Koszyk

produktów: 0

wartość: 0,00 zł

przejdź do koszyka

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl