
W dniach 30.11.-01.12. 2015 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Boss w Warszawie odbyło się seminarium pt. „Stabilizacja komunalnych osadów ściekowych”. Zostało ono zorganizowane przez nasze Wydawnictwo Seidel-Przywecki Sp. Zo.o., a patronat merytoryczny nad wydarzeniem objął prof. dr hab. inż. Zbigniew Heidrich z Politechniki Warszawskiej. Partnerami Konferencji zostali współpracujący z Wydawnictwem od wielu lat firmy Ekofinn-Pol, Equipo, Krevox- Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. Zo.o., Proffico, H2O Rozwiązania Proekologiczne, NewKom Nowoczesne Kompostowanie, Veolia Water Technology, Seen Technologie, Wartec, PP Eko. Po raz pierwszy w tym towarzystwie pojawiła się firma Microbios-Eko.
Seminarium to skierowane było do eksploratorów oczyszczalni ścieków, projektantów, pracowników wydziałów ochrony środowiska urzędów administracji publicznej.
Konferencję otworzyła Magdalena Seidel-Przywecka będąca organizatorem oraz prof. Zbigniew Heidrich z Politehniki Warszawskiej, który też wygłosił wykład pt.: „ Trendy w kierunkach zagospodarowania osadów ściekowych” oraz „ Bilansowanie ilości osadów ściekowych pochodzących z komunalnych oczyszczalni ścieków”. Następnie dr inż. Agnieszka Halicka z GWK Inżynieria Sanitarna mówiła o „Zakresie stosowania tlenowej i beztlenowej stabilizacji osadów pochodzących z komunalnych oczyszczalni ściekowych”. Dr hab. inż. Izabela Bartkowska z Politechniki Białostockiej przedstawiła referat pt.: „Autotermiczna, termofilna stabilizacja komunalnych osadów ściekowych. Zasady projektowania i doświadczenia eksploatacyjne”. Po godzinnej przerwie obiadowej swój wykład zaprezentowała Marta Budziszewska z firmy H2O Rozwiązania Ekologiczne. Mówiła o „Nowoczesnych technologiach mieszania w komorach WKF oraz kompletnych zbiornikach stosowanych w tym procesie”. Kolejno głos zabrała Agnieszka Spodzieja z Equipo, prezentując wykład pt.: „Odpad, który może stać się certyfikowanym produktem dzięki procesowi kompostowania w technologii GORE® Cover”. Kolejnym prelegentem był dr inż. Aleksander Suszyński z firmy Krevox, Europejskie Centrum Ekologiczne, który mówił o „Doświadczenia z realizacji i eksploatacji suszarni taśmowych komunalnych osadów ściekowych w Radomiu, Toruniu, Koszalinie oraz Suwałkach suszarni osadów ściekowych. Osiągane efekty, koszty realizacji i eksploatacji”. Następnie Hanna Marliere z firmy Envi-Pro wystąpiła z wykładem pt.: „Doświadczenia projektowe i eksploatacyjne dotyczące kompostowania osadów ściekowych”. Natomiast „Prasy tłokowe Bucher-odwadnianie osadów do granic możliwości” to temat wykładu mgr inż. Cezarego Rokickiego z Proffico. Mgr inż. Andrzej Tatol z firmy Watrec, który mówił o „ Zagospodarowaniu osadów ściekowych z wykorzystaniem procesu pasteryzacji. Kofermentacja z bioodpadami”. Ostatnim prelegentem tego dnia był Bogusław Lach z firmy NewKom Nowoczesne Kompostowanie, a Jego wykład dotyczył „ Produkcji nawozu organicznego z wykorzystaniem technologii kompostowania osadów ściekowych w systemie VAL'ID®”. Około 18 h nastąpiło podsumowanie 1-ego dnia Seminarium, któremu towarzyszyła dyskusja uczestników.
Drugi dzień Konferencji rozpoczęła doc dr inż. Łucja Fukas-Płonka z Politechniki Śląskiej z wykładem pt.: „Stabilizacja beztlenowa komunalnych osadów ściekowych. Zasady projektowania i doświadczenia eksploatacyjne. Gospodarowanie biogazem”. Kolejnie zabrała głos dr hab. inż. prof. PŚ Ewa Zalewicz z Politechniki Śląskiej mówiąc o „Dezintegracji osadów w kontekście wzrostu produkcji biogazu”. Dr inż. Michał Świsłowski wygłosił referat o „Zagospodarowaniu osadów ściekowych metodą granulacji z użyciem wapna”. Po krótkiej przerwie kawowej głos zabrała mgr inż. Agnieszka Nieścier z SEEN Technologie Sp zo.o. z wykładem pt.: „Hydroliza i higienizacja osadów ściekowych Aerotherm w układzie z fermentacją – aspekty techniczne i ekonomiczne”. Następnie „Zastosowanie wysokoefektywnych technologii przeróbki osadów ściekowych na komunalnej oczyszczalni ścieków” było tematem wystąpienia mgr inż. Tomasza Skoniecznego Kierownika ds. Sprzedaży w firmie Veolia Water Technologies Sp. Zo.o. Koleją osobą, która prezentowała swój wykład pt.: „Termiczne przekształcanie komunalnych osadów ściekowych. Zasady projektowania i doświadczenia eksploatacyjne” był dr hab. inż., prof. AGH Tadeusz Pająk reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą. Na zakończenie z wykładem pt.: „ Słoneczne suszenie osadów ściekowych-suszarnie taśmowe cienkowarstwowe” wystąpili dr inż. Piotr Krawczyk oraz dr inż. Jacek Szczygieł z Politechniki Warszawskiej. Podsumowanie zakończyło drugi dzień konferencji.
Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem. Przybyli goście podkreślali wysoki poziom wykładów i merytoryczność prezentowanych zagadnień. Tuż po zakończonej konferencji pojawiły się pytania o termin i temat kolejnych wydarzeń organizowanych przez Wydawnictwo.
W związku z tym, że na ostatni dzień listopada przypadają „Andrzejki”, również prócz części merytorycznej zadbano o część duchową. Nie mogło więc zabraknąć „ prawdziwej wróżki”, która co prawda bez szklanej kuli oraz kota na ramieniu, ale rozkładając karty tarota, przepowiadała przyszłość zainteresowanym. Do dyspozycji gości były również m.in. tory do gry w kręgle i inne zręcznościowe urządzenia. A wszystko to przy świetnej muzyce.