Forum Eksploatatora nr 114 e-wydanie 3/2021
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
:: Spis treści ::
- Wspomnienie o Janie Buczkowskim
- Inwestycje w Wadowicach Górnych - Rozmowa z Wójtem Michałem Deptułą i z Dyrektorem Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej, Marianem Żmudą
- Modernizacja oczyszczalni ścieków w gminie Wadowice Górne - Marian Żmuda
- Bilans energii i ślad węglowy w zrównoważonej gospodarce oczyszczalni ścieków - Ewa Zaborowska, Mojtaba Maktabifard, Jacek Mąkinia
- Optymalizacja energetyczna i technologiczna biologicznego oczyszczania ścieków - Eugeniusz Klaczyński
- Efektywność regulatorów obciążenia osadu serii RC w reaktorach sekwencyjnych SBR- Mirosław Nowak, Michał Nowak
- Asenizacja-online. Monitorowanie nieczystości z szamb - Bartosz Bałażyk
- Odsiarczanie biogazu - Maciej Nowicki
- Renowacja pompowni w oczyszczalni ścieków w dwa tygodnie – dzięki systemowi 7000CR to możliwe! - Janusz Banera
- KL-R Triplex Wangen – idealne rozwiązanie do osadów odwodnionych - Bogumił Machnio
- Technika cyfrowa w eksploatacji pomp i ujęć głębinowych - Marian Strączyński
- Frezy monolityczne w rozdrabniarkach X-Ripper – 10 lat eksploatacji! - Piotr Tarkowski
- Wykonanie pompy w konstrukcji FSIP® z regulowanym dociskiem statora do wymagających zastosowań - Piotr Podobiński
- Żuławska powódź z 1888 roku obrazami zapisana - Ryszard Lidzbarski
- Ostatni dzwonek na zmianę regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków - Mikołaj Maśliński
- Prawo a eksploatacja - Irena Iwanisik
Drodzy Czytelnicy!
Świat powoli wraca do normalności po ponadrocznej pandemii, a my kończymy przygotowywać do druku kolejny numer Forum Eksploatatora. Z jednej strony cieszymy się na zbliżające się wakacje, ale z drugiej strony drąży nas niepewność, jak będzie wyglądała ta popandemiczna „normalność”. Prawie na pewno już wiemy, że jesienią będzie można bez większych ograniczeń podróżować i spotykać się na konferencjach, szkoleniach i targach (a przynajmniej będą mogli to robić ci, którzy się zaszczepili), ale wiemy też, że nauczyliśmy się organizować spotkania on-line, że w wielu sytuacjach taka forma kontaktu i rozmowy zastępowała kontakty osobiste... Czy wrócą targi, konferencje, szkolenia w takiej formie, w jakiej odbywały się przed pandemią?
Ale, niezależnie od tego czym żyje świat, w branży wod-kan nadal dzieje się wiele. 19 września, tuż po wakacjach, mija termin uchwalenia przez rady gmin regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków dostosowanych do znowelizowanego Prawa budowlanego (s. 66). A w kwietniu rozpoczęły się konsultacje w sprawie dostosowania do nowej DWD w zakresie poprawy jakości i ograniczenia strat wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, o czym przeczytacie w naszym stałym przeglądzie aktualności prawnych (s. 70).
Od dawna w dziale Moja oczyszczalnia regularnie prezentujemy kolejne obiekty prowadzone przez naszych Czytelników. Obecnie zapraszamy do oczyszczalni ścieków w Wadowicach Górnych (s. 8-14).
Jak zawsze, w Forum dominują jednak materiały techniczne, których celem jest wzbogacanie fachowej wiedzy Eksploatatorów. W oczyszczaniu ścieków coraz większą wagę przykłada się do jakości ekologicznej oczyszczalni. Jedną z miar zrównoważonego rozwoju, stosowanych również w ocenie oczyszczalni ścieków jest ocena śladu węglowego, której poświęcony jest artykuł pracowników Politechniki Gdańskiej (s. 16). Na kolejnych stronach dr Eugeniusz Klaczyński dzieli się swoją niezwykle bogatą wiedzą na temat optymalizacji energetycznej i technologicznej biologicznego oczyszczania ścieków (s. 22), a swoistym uzupełnieniem tych materiałów może być artykuł Macieja Nowickiego poświęcony niuansom technologicznym przeróbki biogazu (s. 34), bo, jak wiadomo, nie ma równowagi ekologicznej w oczyszczalni bez produkcji i wykorzystania biogazu.
Za zakończenie proponujemy coś lżejszego – kolejne opracowanie Ryszarda Lidzbarskiego – poświęcone tym razem powodziom na Żuławach Wiślanych, bogato ilustrowane licznymi zachowanymi fotografiami (s. 56).
Jak zwykle zachęcam do lektury, licząc na to, że każdy z Czytelników zakończy ją bogatszy w nową wiedzę.
Magdalena Seidel-Przywecka, Redaktor naczelna wraz z zespołem redakcyjnym
Czasopisma w formie elektronicznej to wygoda, oszczędność i ochrona środowiska.
Wszystkie czasopisma sprzedawane w sklepie Wydawnictwa Seidel-Przywecki dostępne są w formie plików PDF, do odczytania których wymagany jest darmowy program Acrobat Reader.
Po dokonaniu opłaty otrzymasz wiadomość z linkiem do pobrania pliku PDF. W przypadku zarejestrowanych klientów wszystkie zakupione pliki będą stale dostępne w zakładce "Twoje zamówienia".
Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright © Wydawnictwo Seidel-Przywecki Sp. z o.o.
Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Kopiowanie, wypożyczanie i publiczne odtwarzanie jest zabronione.
Dane techniczne
rok wydania | 2021 |
ilość stron | 76 |
format pliku | |
wielkość pliku | 11MB |