
Postęp w uzdatnianiu wody pitnej i przemysłowej
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny

Opis
Firma Kemipol organizuje swoje seminaria od kilkunastu lat. Od pierwszych lat organizatorzy bardzo dużą wagę przywiązywali do miejsca, w które zapraszają swoich gości. Podobnie było także w bieżącym roku – ponad pięćdziesięciu eksploatatorów stacji uzdatniania wody zebrało się 16 czerwca w Domu Architekta SARP w Kazimierzu Dolnym.
Gospodarzem spotkania była Pani dr Dorota Jasina, dyrektor Kemipolu, która przywitała zebranych i wprowadziła ich w szczegóły organizacyjne, zasady podziału na grupy robocze oraz sposób prowadzenia dyskusji. Zaraz po niej dr Rafał Bray z Politechniki Gdańskiej oraz Antoni Litwinowicz z Energopomiaru w kolejnych wykładach przybliżyli mertytorycznie tematy dyskusji. Pierwszy z nich mówił o metodach usuwania arsenu z wody, a drugi o wstępnym przygotowaniu wody w przemyśle.
Po tych wykładach uczestników podzielono na cztery grupy tematyczne, które pod opieką moderatorów i ekspertów, dyskutowały nad tematami szczegółowymi. Pomysłodawcom takiej właśnie formy spotkania przyświecała myśl, że uczestnicy sami znają odpowiedzi na większość pytań, a spotkanie ma służyć temu, aby tę wiedzę wydobyć, wspólnie formułując rozwiązania postawionych problemów.
Pierwsza z czterech grup, pod opieką merytoryczną Krzysztofa Wilmańskiego, dyskutowała nad problemami związanymi z uzdatnianiem wody górskiej. Druga grupa zajmowała się optymalizacją układu koagulacja–filtry węglowe, a podstawą dyskusji były referaty Jarosława Sosnowskego i Mariana Mindziaka. Kolejna grupa rozpoczęła pracę od wykładu Zbigniewa Smołki na temat optymalizacji koagulacji i łączenia koagulantów, i starała się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób dobierać środki do koagulacji aby uzyskać najlepszy stosunek skuteczności do kosztów. Ostatnia, czwarta grupa robocza zajmowała się wodą w przemyśle, a inspiracją do dyskusji były wykłady Sebastiana Szmyda oraz Pawła Prussa.
Po trzygodzinnych dyskusjach i krótkiej przerwie na kawę, wszyscy ponownie spotkali się na dużej sali, aby podzielić się z kolegami wnioskami, do których doszli w swoich grupach. Ściany auli zapełniły się arkuszami papieru, na których wcześniej spisano konkluzje ze spotkań, które organizatorzy zarchiwizowali i dołączyli do materiałów konferencyjnych.
W wypowiedziach uczestników, co nie trudno powiązać z taką właśnie formą tego spotkania, nieustannie powracała myśl, że za mało jest współpracy i zbyt słaby przepływ informacji pomiędzy specjalistami od uzdatniania wody przemysłowej i komunalnej, że wiele probemów by nie istniało, gdyby specjaliści mieli więcej okazji do wymiany myśli z kolegami o podobnych specjalizacjach. Że źródło wielu problemów tkwi w braku komunikacji pomiędzy specjalistami zajmującymi się podejmowaniem decyzji a projektantami i użytkownikami systemów, pomiędzy dostawcami systemów a ich użytkownikami. Taka sytuacja często rodzi nieporozumienia, a nawet swoistą wzajemną wrogość, gdy tymczasem kameralne spotkania, takie jak konferencje Kemipolu pomagają przełamywać te bariery.
Po, jakże wyczerpującym, dniu pracy przyszedł czas na zasłużony relaks Wieczorny spacer po Kazimierzu, jednym z najbardziej klimatycznych polskich miasteczek, a po nim rejs statkiem po Wiśle. A po powrocie do hotelu niespodzianka w postaci koncertu Krzysztofa Jurkiewicza i Jacka Jakubowskiego.
Drugiego dnia seminarium przewidziano zajęcia praktyczne – wycieczkę techniczną połączoną ze zwiedzaniem Stacji Demineralizacji w Zakładach Azotowych w Puławach. Gospodarzami i przewodnikami byli Ewa Kania i Jan Wereszczyński, którzy opowiedzieli o zakładzie i stosowanych w nim technologiach.
Po powrocie do Kazimierza jeszcze kilka chwil na dyskusję i wymianę wrażeń, obiad... i uczestnicy rozjechali się do domów.
Pozostaje nam tylko zaprosić Państwa na kolejne konferencje, których zapowiedzi można znaleźć w Technologii Wody i w Forum Eksploatatora, a także na stronach internetowych firmy Kemipol.
tg
Dane techniczne
źródło | Technologia Wody 4/2014 |

