Technologia Wody nr 63 (1/2019)
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
dodaj do przechowalniOpis
Drodzy Czytelnicy!
Rozpoczynamy kolejny rok Technologii Wody. Będzie to już jedenasty rok naszych starań, by towarzyszyć Wam w pracy i w nauce. Kiedy przygotowywaliśmy w październiku 2009 roku pierwszy numer, nie wiedzieliśmy jeszcze jak będzie ona wyglądała. Wiedzieliśmy tylko, że chcemy tworzyć czasopismo silne merytorycznie, poświęcone obiegowi wody w gospodarce i w przyrodzie. Pragnęliśmy być jednakowo obecni zarówno na wyższych uczelniach, jak i w zakładach komunalnych i przemysłowych. Nie było (i nie jest) to wcale łatwe. Z jednej strony, chcemy spełniać najwyższe standardy czasopisma naukowego, ale jednocześnie chcemy by Technologia Wody była platformą wymiany myśli pomiędzy osobami na co dzień zajmującymi się praktycznie szeroko rozumianą gospodarką wodną. Chcielibyśmy, żeby publikowane na naszych łamach prace będące owocem badań naukowych mogły stanowić istotny element dorobku naukowego ich autorów, ale także chcielibyśmy, żeby były interesujące i czytelne dla osób, dla których codziennością jest zaopatrzenie w wodę, oczyszczanie ścieków, czy też gospodarowanie zasobami wodnymi, a nie jedynie laboratoria i biblioteki. Dlatego przez dziesięć lat dbaliśmy o to, żeby Technologia Wody znajdowała się na liście czasopism punktowanych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
I, mimo że wydawało się, iż świetnie wpisujemy się w najnowsze trendy, które na pierwszym miejscu stawiają łączenie nauki z gospodarką, to okazało się, że w nowym wykazie czasopism punktowanych nie ma dla na miejsca, bo np. nie publikujemy w języku angielskim, nie udostępniamy zawartości czasopisma w wolnych zasobach, chcemy publikować także artykuły techniczne niespełniające kryteriów naukowości... Dla nas, jednak, na pierwszym miejscu jest Wasza ocena i refleksja nad jakością i przydatnością publikowanych treści, zarówno w pracy naukowej, jak i w praktyce. A jest to możliwe dzięki Waszej pracy, przygotowywanym przez Was materiałom i otwartości na dzielenie się wiedzą i doświadczeniem. Dzięki temu archiwum Technologii Wody (dostępne on-line: www.technologia-wody.eu) stanowi unikalne repozytorium wiedzy branżowej i naukowej.
Przez kolejne lata będziemy nadal dbali o różnorodność treści i źródeł, wychodząc z założenia, że postęp techniczny dokonuje się nie tylko w laboratoriach naukowych, ale także (a czasami nawet przede wszystkim) w przedsiębiorstwach, w których rodzą się najważniejsze pytania, które dopiero potem stawiane są naukowcom.
Przetrwaliśmy pierwsze dziesięć lat, a przed nami kolejne. Dziś już wiemy jak powinna wyglądać Technologia Wody, a wspiera nas bardzo liczne grono stałych współpracowników, dzięki którym możemy dostarczać naszym Czytelnikom najlepszą wiedzę w branży wod-kan. Dzięki nim jesteśmy spokojni o następne lata i wierzymy, że będziemy coraz lepiej wypełniać naszą misję na pograniczu pomiędzy nauką a praktyką.
Mamy nadzieję, że w tym roku, który właśnie rozpoczynamy, pozostaniecie Państwo z nami. Mamy też nadzieję, że nie tylko znajdziecie w każdym wydaniu Technologii Wody wiele ważnych dla Was informacji, ale że nadal będziecie ją z nami współtworzyć. Bo w tym właśnie jest siła czasopism branżowych, że są współtworzone przez ludzi, którzy zajmują się podobnymi problemami, których łączy wiele tematów, jakimi chcą dzielić się z innymi. Obiecujemy, że zadbamy o najwyższy poziom merytoryczny Technologii Wody i liczymy, że nam w tym pomożecie.
W bieżącym wydaniu TW chcielibyśmy zwrócić Waszą uwagę na pracę prof. Marka Gromca poświęconą stuleciu metody osadu czynnego (str. 30). Choć autor wprost tego nie napisał, to można zaryzykować stwierdzenie, że 105 lat temu rozpoczęła się nowa epoka w oczyszczaniu ścieków... co oznacza także początek nowoczesnego myślenia o ochronie jakości wód powierzchniowych.
Obliczenia wydajności kanalizacji od zawsze spędzały sen z powiek projektantów. Znalezienie dobrego kompromisu pomiędzy kosztami inwestycji a oczekiwaniami użytkowników instalacji to jedno z trudniejszych zadań. Cenne wskazówki w tej dziedzinie znajdziemy w artykule prof. A. Kotowskiego i dr. B. Kazimierczaka (str. 36).
A skoro już jesteśmy przy ekonomii (i niezawodności) rozwiązań wod-kan, to warto zapoznać się z pracą powstałą pod kierunkiem prof. R. Miłaszewskiego nt. kosztów budowy i eksploatacji stacji uzdatniania wód powierzchniowych (str. 60).
Nie odbierajmy sobie jednak przyjemności kartkowania numeru i odkrywania treści, które będą dla nas najważniejsze. Po prostu, zapraszamy do lektury... i mamy nadzieję, że dostarczy Wam ona licznych inspiracji w rozpoczynającym się roku.
::Spis treści::
Spis treści:
Gospodarka wodna
- Ocena jakości wód rzeki Wisłok zanieczyszczonej wielopierścieniowymi węglowodorami aromatycznymi - Sylwia Gubernat, Piotr Koszelnik
Zaopatrzenie w wodę
- Pomiary przepływu cieczy w gospodarce wodno-ściekowej - Beata Piotrowska
- Systemy wodociągowe z żeliwa sferoidalnego - Szymon Piekar
- Uwagi na temat badań laboratoryjnych i pilotowych dla potrzeb uzdatniania wody - Wojciech Dąbrowski, Barbara Dąbrowska, Grzegorz Pasieka
- Chalcedonit - Edyta Wojtczak, Robert Ciołkowski
- Opomiarowanie ilości ujmowanej wody. Proline Promag 400 – innowacyjny wodomierz ilości ujmowanej wody - Łukasz Dumas
Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków
- Odkrycie i rozwój metody osadu czynnego do oczyszczania ścieków – 105 rocznica - Marek Gromiec
- Zalecenia metodyczne do obliczeń projektowych kanalizacji rozdzielczej - Andrzej Kotowski, Bartosz Kaźmierczak
- Wpływ niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) na środowisko wodne oraz metody ich usuwania z wód - Marta Domagała, Bartosz Wanot
Bezpieczeństwo zdrowotne wody
- Procedury Planu Bezpieczeństwa Wodnego – czyli od myślenia globalnego do działania lokalnego - Krzysztof Filipek
- Monitoring jakości wody na pływalniach – parametry fizykochemiczne - Zofia Kiersnowska, Dobrochna Ginter-Kramarczyk, Izabela Kruszelnicka, Michał Dudek
Zagadnienia prawne i ekonomiczne
- Koszty budowy i eksploatacji stacji uzdatniania wód powierzchniowych - Rafał Miłaszewski, Damian Panasiuk, Ewa Rauba
- Problemy aktualnie obserwowane na rynku usług wodociągowo-kanalizacyjnych - Bożena Rusinek
Wydarzenia branżowe
- Rozwój Międzynarodowego Stowarzyszenia Wodnego IWA w Polsce
Dane techniczne
rok wydania | 2019 |
numer wydania | 1/2019 |
format | A4 |
okładka | miękka |
ilość stron | 78 |